Kruszywa
Do produkcji betonów konstrukcyjnych zwykłych sprowadza się kruszywo naturalne mineralne ze żwirowni „GFG Zabłocie” i Brzezie. Dotyczy to żwiru frakcji 4/8 i frakcji 8/16.
Do betonów mostowych wysokich klas wytrzymałości sprowadza się kruszywo łamane bazaltowe z kamieniołomu „Gracze”, a kruszywo granitowe z kamieniołomu „Graniczna”.
Piasek do produkcji betonów i zapraw pochodzi z Zabłocia i Brzezia. Także z Przecieszyna sprowadzane są kruszywa i piasek.
Ograniczone źródła pochodzenia umożliwiają jednorodność materiału wsadowego do produkcji, natomiast odbiór kruszyw transportem własnym umożliwia kontrolę materiałów już podczas załadunku.
Cement
Wykorzystuje się cement z cementowni „Górażdże” oraz „Odra”. Poszczególne partie dostarczanego cementu dokumentowane są deklaracjami zgodności, a na żądanie dostarczane są pełne badania.
Popioły lotne
Zależnie od potrzeb zamawiającego betonu stosuje się popioły lotne, a źródło pochodzenia – elektrownia w Jaworznie.
Domieszki do betonów
W produkcji używane plastyfikatory Androimpex posiadają certyfikaty jakości systematycznie odnawialne.
Woda zarobowa wodociągowa nie budzi zastrzeżeń.
Podstawa produkcji betonu i czynniki
zapewniają sprawność procesu produkcyjnego.
Produkcja masy betonowej odbywa się na podstawie zatwierdzonych receptur. Stosowane do produkcji są receptury o ustalonym składzie. W praktycznym stosowaniu uzyskuje się jednorodną masę betonową o żądanej konsystencji i urabialności.
Dozowanie komputerowe składników pozwala na ścisłe ustalenie ilości odmierzonej wody zarobowej zależnie od zawilgocenia kruszywa. Pierwszy zarób w danym dniu weryfikuje się z następnymi i ustala właściwy.
Ocenie wstępnej podlega:
- zgodność dozowanych składników z wymaganiami i tolerancjami,
- współczynnik w/c,
- konsystencja,
- w przypadku ustaleń specyfikacji:
– gęstość mieszanki betonowej,
– temperaturę,
– zawartość powietrza w mieszance.
Proces napełniania i urabiania masy betonowej w mieszalniku sterowany jest komputerowo.
Masa betonowa po urobieniu powinna posiadać strukturę jednorodną. Przyjmuje się czas mieszania składników dla konsystencji o stopniu S2 (gęstej) 150s, a dla konsystencji o stopniu S3, S4 krótszy czas mieszania wynoszący min. 120s i 90s.
Dodatki w postaci popiołów wymagają dłuższego mieszania i związku z tym wydłuża się czas o 30s.Producent betonu kontroluje sprzęt dozorujący i pomiarowy zgodnie z tabelą 23 normy PN-EN 206-1.
Dla sprawności procesu produkcyjnego i kontrolnego przyjęto następującą metodę:
Pierwsza gruszka z wyprodukowaną masą betonową, zanim odjedzie do odbioru, przystaje przed stanowiskiem kontrolnym w celu dopełnienia sprawdzenia cech jakościowych świeżej masy. Podobnie postępuje się w przypadku pobierania próbek do innych badań.